foto1
Håndbold
foto1
Gymnastik og krop
foto1
Fodbold
foto1
Motionscenter
foto1
Mou If
Velkommen til Mou idrætsforening


Fodbold

Fodbold for alle, fodbold for sjov!

Gå til Fodbold

Håndbold

I håndboldafdelingen byder vi nye som ”gamle” spillere velkommen uanset niveau.

Gå til Håndbold

Gymnastik og krop

Leg, bevægelse og dans, spring- og rytmegymnastik, inde- og udendørs, vand, yoga, petanque, stavgang, walk and talk!

Gå til Gymnastik og krop

Motion

Er du til crossgym, styrketræning, cirkeltræning eller måske indoor cycling, kunne motionscenteret være for dig!

Gå til Motion
Vi havde jo ellers håbet at kunne åbne lidt mere op for vores aktiviteter her først i det nye år…..men med forlængelsen af restriktionerne betyder det også at vi i Mou Idrætsforening må forlænge lukningen af alle indendørs aktiviteter, det er gymnastik, håndbold, fodbold, indoor cycling, motionscenter og saunaen på havnen.🙁
Vi håber at der kommer styr på smitten i samfundet så vi har mulighed for at åbne op igen snarest muligt 🤞
Alle medlemsskaber i motionscenteret bliver selvfølgelig automatisk forlænget med de uger vi er nødsaget til at have lukket.
 
Med venlig hilsen
Bestyrelsen i Mou IF
Så kom vi til det endnu engang…..
Som I nok allerede har sluttet af pressemødet i eftermiddag lukker vi i MIF fra i morgen ned for alle indendørs aktiviteter, det er lige nu gymnastik, håndbold, fodbold, indoor cycling, motionscenter og saunaen på havnen.🙁
Vi håber at der kommer styr på smitten i samfundet så vi har mulighed for at åbne op igen den 3. januar. 🤞
Med venlig hilsen
Bestyrelsen i Mou IF
Vi er i bestyrelsen blevet opmærksomme på at vi ikke tidligere har haft retningslinier vedrørende deltagelse i vores aktiviteter, når man har været i nærkontakt med en covid-19 smittet. Vi har derfor nu taget stilling til dette, også i lyset af at smittetallet lige nu ser ud til at blive ved med at stige og smitten derfor også kommer tættere på vores medlemmer.
 
Hvordan skal man forholde sig ift. deltagelse i aktiviteter i Mou IF hvis man har været i nærkontakt med en bekræftet covid-19 smittet?
 
Vi opfordrer til at man følger myndighedernes anbefalinger, hvilket betyder at man skal selvisolere sig og testes 2 gange hvis man har været i nærkontakt med en smittet.
 
Ifølge sundhedsstyrelsen:
“Hvis den første test er negativ, og du ikke har nogen symptomer på COVID-19, behøver du ikke længere være i selvisolation, medmindre du har haft løbende kontakt til en smittet person, f.eks. en person i din husstand.”
 
Dog siger anbefalingen endvidere at:
“Selvom du ophæver din selvisolation, er det fortsat vigtigt, at du er ekstra opmærksom på at holde god håndhygiejne, gøre rent og holde afstand. Testen er kun et øjebliksbillede af din smittestatus på det tidspunkt, du fik lavet testen. Derfor er det vigtigt, at du også får taget den 2. test, for at være sikker på, at du ikke er smittet.”
 
Vi vurderer i bestyrelsen at man ikke til håndbold/fodbold/ gymnastik/holdaktiviteter er i stand til at overholde skærpede afstandskrav hvorfor vores vurdering er at der skal foreligge 2 negative test inden man igen kan deltage, hvis man har været i nærkontakt med en smittet. Dette ikke mindst for at alle andre medlemmer også kan være trygge ved at deltage til vores aktiviteter.
Vi håber alle medlemmer får en god jul på trods af at den bliver anderledes for det fleste.😄🤞
 
Fra mandag morgen den 26/10. gælder kravet om max. 10 personer ved holdtræning i motionscentret og ved indoor cycling. Derfor er holdene reduceret til max 9 deltagere + instruktør.
 
Der er ingen forandring for individuel træning i motionscentret, her gælder de allerede kendte regler.
 
Fra torsdag den 29/10. gælder regler for mundbind. Mundbind skal være på, når man ankommer og går mod omklædningsrum og når man efter endt træning går mod omklædning og eller udgang. Man skal altså ikke have mundbind på, når man går fra maskine til maskine. Mundbind skal bæres, såfremt man har anden gang i centret, end træning.
 
Man skal altså ikke bære mundbind, mens man træner.
 
Forsamlingsforbuddet på 10 personer gælder også for alle vores andre aktiviteter for voksne over 21, det vil sige at der kun kan trænes i grupper af max 10 personer inklusiv træner/instruktør i alle vores aktiviteter for voksne.

Velkommen til en ny og på mange måder anderledes efterårssæson i foreningen.

Coronaen er stadig en del af vores hverdag, og dette betyder, at vi ikke kan dyrke vores idrætter/aktiviteter helt som vi plejer at gøre her i foreningen.

 

Mou Idrætsforening efterlever selvfølgelig myndighedernes anbefalinger:

 • Isolation af personer med symptomer. Det vil sige, hvis man som aktiv/frivillig/tilskuer har symptomer, skal man blive hjemme.

 

 • Hygiejne med fokus på hosteetikette, håndhygiejne og kontaktpunkter. Der vil forefindes håndsprit både ved klubhus og i hallen for alle medlemmer og evt. tilskuere. Der skal vaskes eller sprittes hænder både før og efter aktiviteten.

 

 • Kontaktreduktion med fokus på afstand, hyppighed, varighed og barrierer. Vi opfordrer til, at man holder afstand, hvor det er muligt. Det gældende forsamlingsforbud overholdes til enhver tid.

 

De enkelte afdelinger følger deres respektive forbunds retningslinjer for træning/kamp/samvær, vi har dog i bestyrelsen bestemt, at følgende er gældende for hele foreningen:

 

 • Omklædning: Der er for alle ungdomsmedlemmer ikke mulighed for omklædning i forbindelse med træning. Vi opfordrer til, at de først møder op i hallen/på stadion  5 minutter før træningen starter.

 

Der kan være mulighed for omklædning for senior til træning, der er ved hvert omklædningsrum angivet, hvor mange personer der kan være der, således corona-anbefalingerne overholdes.

Der kan være mulighed for omklædning til kamp for både ungdom og senior, hvorvidt det kan lade sig gøre, informerer de forskellige afdelinger både egne spillere og modstandere om. Hvis der er flere kampe samme dag eller i løbet af en weekend, skal der nemlig covid-19 rengøres(afsprittes), inden der kan komme et nyt hold i samme omklædningsrum. Vi håber på forståelse, der hvor omklædning ikke kan lade sig gøre pga. kampplanlægning og mangel på frivillige til at rengøre mellem holdene.

 

 • Tilskuere/tilhørere: Vi opfordrer til, at der til træninger så vidt muligt undgås tilskuere. Til kampe eller andre aktiviteter, hvor der er tilskuere, gør vi opmærksom på, at alle tilskuere skal være siddende med 1 meters mellemrum, medmindre man kommer fra samme husstand, og forblive siddende på samme plads under aktiviteten. Tilskuerne skal, lige så vel som udøverne, opretholde en god håndhygiejne ved at vaske eller spritte hænderne.

 

 • Bliv væk: Det er vigtigt, at alle både frivillige, medlemmer og tilskuere ikke møder op i klubben, hvis de har symptomer på corona.  Kulturministeriet anbefaler, at frivillige og medlemmer i øget risiko for et alvorligt sygdomsforløb med COVID-19, ikke kommer i idrætsforeningen mv. indtil videre.  Du er altid velkommen til at kontakte bestyrelsen/afdelingsudvalgene, hvis du har behov for at tale om din færden i klubben.

 

Vi glæder os til at se alle vores medlemmer og frivillige igen til en anderledes men forhåbentligt god sæson i Mou IF.

 

På vegne af bestyrelsen og afdelingsudvalgene

Majken Willis-Christensen

Formand for Mou IF

Vi har i bestyrelsen og motionsafdelingen truffet beslutning om at vi fastholder den oprindelige udmelding omkring motionscenteret, altså at der er lukket frem til og med den 1. august 2020. Alle medlemskaber er allerede forlænget til denne dato.

Vi har selvfølgelig vendt muligheden for at åbne motionscenteret allerede nu, hvilket jo blev en mulighed med regeringens udvidelse ift. genåbning den 8. juni. Hvis vi skulle åbne nu, ville det dog kræve en meget stor indsats. Der kræves blandt andet en daglig grundig rengøring af centeret, udover at medlemmerne selv skal sørge for at spritte de redskaber af det bruger før og efter brug, ligesom der også vil være en del redskaber, der ikke vil kunne bruges, da det ikke er muligt på forsvarlig vis at rengøre disse. Herudover vil det også være nødvendigt, at de frivillige instruktører i det daglige på skift kommer i centeret. Dette skal de for at tjekke op på om kravet, at man som medlem sørger for at spritte af, bliver overholdt. Når vi holder dette op mod vores erfaring omkring hvor lidt centeret bliver benyttet i sommerperioden står arbejdet ikke til måls med behovet i en sommerperiode, hvor vores frivillige jo også har brug for lidt ferie.

Vi håber på alles forståelse omkring dette.

På foreningens vegne
Formand Majken Willis-Christensen

Introduktion
Når du besøger vores website indsamles der oplysninger om dig, som bruges til at tilpasse og forbedre vores indhold og til at øge værdien af de annoncer, der vises på siden. Hvis du ikke ønsker, at der indsamles oplysninger, bør du slette dine cookies (se vejledning) og undlade videre brug af websitet. Nedenfor har vi uddybet, hvilke informationer der indsamles, deres formål og hvilke tredjeparter, der har adgang til dem.

Cookies
Websitet anvender ”cookies”, der er en tekstfil, som gemmes på din computer, mobil el. tilsvarende med det formål at genkende den, huske indstillinger, udføre statistik og målrette annoncer. Cookies kan ikke indeholde skadelig kode som f.eks. virus.

Det er muligt at slette eller blokere for cookies. Se vejledning: http://minecookies.org/cookiehandtering

Hvis du sletter eller blokerer cookies vil annoncer kunne blive mindre relevante for dig og optræde hyppigere. Du kan desuden risikere at websitet ikke fungerer optimalt samt at der er indhold, du ikke kan få adgang til.

 

Generelt
Personoplysninger er alle slags informationer, der i et eller andet omfang kan henføres til dig. Når du benytter vores website indsamler og behandler vi en række sådanne informationer. Det sker f.eks. ved alm. tilgang af indhold, hvis du tilmelder dig vores nyhedsbrev, deltager i konkurrencer eller undersøgelser, registrerer dig som bruger eller abonnent, øvrig brug af services eller foretager køb via websitet.

Vi indsamler og behandler typisk følgende typer af oplysninger: Et unikt ID og tekniske oplysninger om din computer, tablet eller mobiltelefon, dit IP-nummer, geografisk placering, samt hvilke sider du klikker på (interesser). I det omfang du selv giver eksplicit samtykke hertil og selv indtaster informationerne behandles desuden: Navn, telefonnummer, e-mail, adresse og betalingsoplysninger. Det vil typisk være i forbindelse med oprettelse af login eller ved køb.

Sikkerhed
Vi har truffet tekniske og organisatoriske foranstaltninger mod, at dine oplysninger hændeligt eller ulovligt bliver slettet, offentliggjort, fortabt, forringet eller kommer til uvedkommendes kendskab, misbruges eller i øvrigt behandles i strid med lovgivningen.

Formål
Oplysningerne bruges til at identificere dig som bruger og vise dig de annoncer, som vil have størst sandsynlighed for at være relevante for dig, at registrere dine køb og betalinger, samt at kunne levere de services, du har efterspurgt, som f.eks. at fremsende et nyhedsbrev. Herudover anvender vi oplysningerne til at optimere vores services og indhold.

Periode for opbevaring
Oplysningerne opbevares i det tidsrum, der er tilladt i henhold til lovgivningen, og vi sletter dem, når de ikke længere er nødvendige. Perioden afhænger af karakteren af oplysningen og baggrunden for opbevaring. Det er derfor ikke muligt at angive en generel tidsramme for, hvornår informationer slettes.

Videregivelse af oplysninger
Data om din brug af websitet, hvilke annoncer, du modtager og evt. klikker på, geografisk placering, køn og alderssegment m.v. videregives til tredjeparter i det omfang disse oplysninger er kendt. Du kan se hvilke tredjeparter, der er tale om, i afsnittet om ”Cookies” ovenfor. Oplysningerne anvendes til målretning af annoncering.

Vi benytter herudover en række tredjeparter til opbevaring og behandling af data. Disse behandler udelukkende oplysninger på vores vegne og må ikke anvende dem til egne formål.

Videregivelse af personoplysninger som navn og e-mail m.v. vil kun ske, hvis du giver samtykke til det. Vi anvender kun databehandlere i EU eller i lande, der kan give dine oplysninger en tilstrækkelig beskyttelse.

Indsigt og klager
Du har ret til at få oplyst, hvilke personoplysninger, vi behandler om dig. Du kan desuden til enhver tid gøre indsigelse mod, at oplysninger anvendes. Du kan også tilbagekalde dit samtykke til, at der bliver behandlet oplysninger om dig. Hvis de oplysninger, der behandles om dig, er forkerte har du ret til at de bliver rettet eller slettet. Henvendelse herom kan ske til: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Hvis du vil klage over vores behandling af dine personoplysninger, har du også mulighed for at tage kontakt til Datatilsynet.

Udgiver
Websitet ejes og publiceres af:

Mou idrætsforening

Ny Høstemarkvej 28A

9280 Storvorde

Email: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Vinterbadeklubben Limfjorden ved Mou Havn, er blevet en stor succes både for nye badere og garvede badere fra andre vinterbadeklubber.
 
Benyt chancen for at blive dejligt varmet op i en varm sauna og efter behov kølet ned ude i vinden eller i det kølige vand i havnebassinet.
 
Du vil blive overrasket over hvor fantastisk en oplevelse det er ...
Fra den 7. januar 2020 starter anden periode denne vinter. Prisen er 300 kr. fra 7/1 – 15/4 2020. Pengene går primært til betaling af el-forbrug.
 
Vi bader med og uden badetøj, men alle er anstændige i saunaen og sidder enter på eller med et håndklæde omkring kroppen.
 
Snakken går lystigt og der er en god stemning.
Vi bader og hygger, nogen svømmer mens andre dypper ...
 
Vi bliver alle glade af den dejlige oplevelse, op til 4 gange om ugen, med 1 aften med sauna-gus.
 
Vi kommer fra nær og fjern, så kom .. og lær nye mennesker at kende på en afslappet og hyggelig måde.
 
Vinterbadeklubben Limfjorden har nået max. antal af medlemmer i dette efterår. Der er betaling af kontingent for to perioder hver vinter.
 
Vinterbadeklubben Limfjorden er en afdeling under Mou IF og derfor skal tilmelding ske via her på siden under fanen Tilmelding.
 
Åbningstider i sauna:
 • Tirsdag kl. 16 – 19 (saunagus 18-19)
 • Torsdag kl. 18 – 21
 • Lørdag kl. 8 - 11
 • Søndag kl. 8 – 13 (gæster 11-13)
 • Hvis du ikke er medlem endnu?? så skynd dig at melde dig ind nu ..
Kontakt evt.: Inger, mobil 40437556
 
 

Formand
Majken Willis-Christensen
Øster Vase 9
9280 Storvorde
Tlf.: 98313598
Mobil: 41104474
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Kasserer
Per Madsen
Ny Høstemarkvej 18
9280 Storvorde
Mobil: 40522238
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Næstformand
Helene Lis Nørgaard
Steffensvej 10, Egense
9280 Storvorde
Mobil: 22449824
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Bestyrelsesmedlem
Alf Nissen
Aalborgvej 19
9280 Storvorde
Mobil: 42650481
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.


Bestyrelsesmedlem
Susanne Jensen
Søren Juuls vej 6
9280 Storvorde
Mobil: 29645179
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Redaktør login